خلاقیت در کودکان و ضرورت تقویت آن

خلاقیت در کودکان و ضرورت تقویت آن

چکیده :

خلاقیت در کودکان و ضرورت تقویت آن:

پرورش خلاقیت کودکان در دنیای امروز نقش مهمی در آینده ی آنها خواهد داشت، انسانهای خلاق راه حلهای جدید برای مشکلاتشان پیدا می کنند به همین دلیل شاد تر هستند و در زندگی موفق ترند. پرورش خلاقیت کودکان در دنیای امروز نقش مهمی در آینده ی آنها خواهد داشت، انسانهای خلاق راه حلهای جدید برای مشکلاتشان پیدا می کنند به همین دلیل شاد تر هستند و در زندگی موفق ترند.

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

خلاقیت در کودکان و ضرورت تقویت آن:

 

بدون شک یکی از بزرگ ترین خواسته ها و در حقیقت دغدغه های والدین در زمانه ی کنونی، تربیت فرزندانی خلاق و باهوش است. فرزندانی که با توان ذهنی بالا بتوانند ضمن طی کردن مدارج عالی تحصیلی به بهترین شکل ممکن، مهارتهای گوناگون و مفیدی را نیز کسب کرده و فردی موثر، مفید و موفق باشند. اما ناگفته پیداست که با وجود فراهم بودن امکانات آموزشی و در دسترس بودن انواع فناوری ها برای افزایش هوش و خلاقیت کودکان، هنوز والدین نمی دانند چگونه می توانند فرزندی خلاق تربیت کنند. قطعا یکی از مهمترین دلایل عدم آگاهی کامل والدین از مفهوم خلاقیت و اهمیت آن است و اینکه شاید خود آنها به درستی خلاقیت را نیافته اند و خلاق نباشند.

خبر خوب و جالب این است که دانشمندان بازی کردن را راهی برای رشد خلاقیت کودکان می‌دانند و می‌گویند: «رشد خلاقیت با آموزش‌های کلاسیک حاصل نمی‌شود. خلاقیت، یافتن راه حل‌های جدید است و کودک در می‌یابد که در مواجهه با مشکلات چگونه راه حل‌های تازه‌ای پیدا کند. این در حالی است که آموزش‌های کلاسیک فقط به انتقال یک سری محفوظات می‌پردازد.»

پرورش خلاقیت کودکان در دنیای امروز نقش مهمی در آینده ی آنها خواهد داشت، انسانهای خلاق راه حلهای جدید برای مشکلاتشان پیدا می کنند به همین دلیل شاد تر هستند و در زندگی موفق ترند.

 

اما سوال این است که:

چگونه خلاقیت را پرورش دهیم؟

خلاقیت نیز مانند هوش انواع مختلفی دارد و هر یک از روشهای پرورش خلاقیت کودکان به  تقویت یک یا چند بخش از خلاقیت کمک می کند. مثلا خلاقیت در مجسمه سازی، نقاشی و هنرهای بصری به فرم و رنگ مربوط می شود در حالیکه، خلاقیت در داستان نویسی به استفاده از کلمات و واژه ها بر می گردد. همچنین خلاقیت در مهندسی به استفاده های جدید از اشیای موجود و اختراعات نو مربوط می شود.

از آنجا که کودکان پیش از 5 سالگی توجه و تمرکز کمتری دارند، رشد خلاقیت در بیشتر کودکان از 5 سالگی به بعد آغاز می شود اما هستند کودکان خلاقی که از 2 سالگی کارهای خلاقانه انجام می دهند و البته هوش بالاتری نسبت به همسالان خود دارند. بنابراین والدین از 5 سالگی به بعد با اتخاذ شیوه های متعدد می توانند امیدوار باشند که خلاقیت در کودکشان پرورش پیدا کند.

برخلاف تصور بسیاری از والدین درباره ی اینکه برای افزایش خلاقیت کودک نیاز به سرمایه گذاری مالی وجود دارد، در این راستا فقط لازم است کودک درباره اشیای موجود در محیط پیرامون خود اطلاعات کافی داشته باشد و اجازه یابد آن چه کنجکاوی اش را تحریک کرده است، در اختیار داشته باشد. سپس والدین می توانند نحوه استفاده های متنوع از یک شیء را به او آموزش دهند.

فراموش نکنیم که کودک باید بتواند از یک اسباب بازی به اشکال مختلف استفاده کند و با یک فکر رها شده و آزاد با اسباب بازی های خود بازی کند. گاهی لازم است والدین چگونگی کار با اشیا را به کودک نشان دهند و از او سوالاتی درباره سایر کاربردهای آن بپرسند. همراهی با بازی کودکان در این سن بسیار مهم است. برخلاف آنچه والدین انتظار دارند، هر قدر اسباب بازی دارای شکل اختصاصی‌تر و بنیادی‌تر باشد، قوه ی تخیل کودک را بیشتر تحریک می‌کند، مثلاً شاید یک تکه چوب که می‌توان از آن به عنوان شمشیر یا عصا استفاده کرد بیشتر از یک عروسک گران قیمت که فقط می‌تواند یک شخصیت داشته باشد، به رشد خلاقیت کودک شما کمک کند.

کودکان خردسال به اسباب بازی‌هایی نیاز دارند که حواس پنجگانه آن‌ها را تحریک کند. بسیار مهم است والدین و مربیان بدانند که چه اسباب بازیهایی برای چه سنی مناسب است. مثلا اسباب بازی‌هایی که رنگ‌ها، حالات مختلف سطح (نرمی و زبری) مواد و شکل‌های جالب و متنوع را برای کودک ایجاد می‌کنند، مناسب‌ترین اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال هستند. کودکان پیش دبستانی از بازی با مکعب‌ها، وسایل نقاشی و رنگ آمیزی و هر چیزی که محرک بازی‌های تخیلی باشد، لذت می‌برند.

"صرفا خرید اسباب بازیهای گران قیمت بهترین هدیه برای کودکانمان نیست، بلکه موضوع مهم همخوانی نوع اسباب بازی با سن کودک و همچنین بگونه ای باشند که باعث تقویت قوه خلاقه کودکان شوند."

والدین می توانند در ساخت اشکال هندسی به کودک کمک کنند یا از او بخواهند درباره آن چه ساخته است یک داستان بگوید، یا یک داستان برای او تعریف کنند و بخواهند آن را طبق علاقه خود تغییر داده و بازگو کند. نقاشی کردن هم یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت کودکان است. تشویق کودکان به نقاشی کردن در شکل گیری نوع جدیدی از طرز تفکر درباره محیط پیرامون و ترسیم آنچه در ذهن دارند بسیار موثر است. ضمنا استفاده از هنرهای تجسمی، پازل، جداول ترسیمی هم بسیار سودمند است.

 

والدین چگونه می توانند به رشد خلاقیت کودکان کمک کنند؟

  • اگر می خواهید تفکر خلاق در کودکتان پرورش یابد، از 2 تا 5 سالگی پاسخ سوالات کودک را به تمامی ارائه نکنید، بلکه اجازه بدهید خودش درباره پاسخها فکر کند. این کار باعث می شود کودک فکر کند و به یک پاسخ واحد قانع نشود. نکته اینجاست که در بیشتر موارد کودکان راه حلها و پاسخهای بسیار خوب و مناسبی ارائه می دهند. بنابراین سعی نکنید جواب سوالات کودک را بلافاصله و با شرح جزئیات ارائه دهید.
  • به کودک اجازه دهید اشتباه کند و تلاش نکنید همه ی اشتباهش را تصحیح نمایید. بدین گونه کودک درمی یابد که از تفکر و خلاقیت خود برای پاسخ به سوالاتش استفاده کند و همیشه منتظر نماند تا کسی دیگر گره از مشکلات او باز کند.
  • یکی از تمرینهای بسیار مهم و کاربردی این است که از کودکتان بخواهید بازی‌ها و کارهای ناتمام را تکمیل کند. بخواهید در قالب بازی، جملات ناتمام، داستان‌های ناکامل، تصاویر و نقاشی‌های نیمه تمام و حتی اشیای ناقص را کامل کنند.
  • به فرزندتان اجازه دهید اشیا را لمس کند. مشاهده همراه با لمس اشیا، آن‌ها را در بازی‌های خیالی، اختراعات و پاسخ گویی به آزمون‌های خلاقیت یاری می‌دهد.
  • اجازه دهید کودک اشیا را از نزدیک لمس کند، زیرا مشاهده ی شیء به تنهایی کنجکاوی کودک را ارضا نمی کند، کودکانی که از لمس کردن اشیا محروم می شوند توانایی لازم برای کشف و اختراع را از دست می دهند.
  • به کودکان اجازه دهید وسایل بی خطر خانه را لمس نمایند. خصوصا کودکان بیرون کشیدن وسایل آشپزخانه از داخل کابینتها و بازی با کاسه و قابلمه و بشقابها را بسیار دوست دارند.
  • برای کودک همیشه یک مارک خاص آدامس، بستنی یا چیزهای مورد علاقه را نخرید. کودک را تشویق کنید در خرید خوراکی و پوشاک، مدل های مختلفی را امتحان کند و از خرید کالاهای تکراری و یکسان اجتناب کنید.
  • در مورد کاربردهای مختلف یک وسیله خاص از کودک سؤال کنید. کاربرد ابزارها و وسایل مختلفی که را در خانه دارید ، برای کودک شرح دهید و از او بپرسید: "به نظر تو این وسیله چه کاربردهای دیگری می تواند داشته باشد؟" به این طریق شما ذهن کودک را مستعد می کنید.
  • از مکان های جدید دیدن کنید. همراه با کودک به نمایشگاهها و موزه های مختلف و طبیعت زیبا بروید، اجازه دهید او از نزدیک مکان های گوناگون را شناسایی کند.
  • سعی نکنید تمامی وقت بچه ها را با فعالیتهای از پیش تعیین شده و فوق برنامه پر کنید. اجازه دهید بچه ها بیکار شوند و حوصله شان سر برود. این زمان بهترین موقع برای علاقه مند کردن بچه ها به کارهای هیجان انگیز هنری مانند کاردستی، نقاشی، سفال و خمیر بازی است.

 

به کودکان اجازه بدهید قدری کثیف کاری کنند!!!

نقش هنر در خلاقیت کودکان، مهم است و فعالیتهای هنری برای کودکان نیازمند ریخت و پاش است. هر چند نظم و نظافت مسئله مهمی است، لیکن تاکید بیش اندازه بر نظم و ترتیب به گونه ای که محدودیت های زیادی برای بچه ها ایجاد کند، یکی از عوامل از بین رفتن خلاقیت است. در زمان و مکان معینی به کودک اجازه دهید فعالیتهایی را که با کثیف کاری همراه هستند، انجام دهد و از ایجاد شرایط نظم آهنین در منزل و خانواده بپرهیزید.

به عنوان مثال  نقاشی با رنگ انگشتی در حمام، ، فعالیتی لذت بخش برای کودک خواهد بود که در عین حال به پرورش خلاقیت در نقاشی کودک کمک خواهد کرد. به همین ترتیب نقاشی با کف دست و کف پای کودک و یا استفاده از انواع مهرهای با طرح میوه و سبزی، در پرورش  و تقویت خلاقیت درنقاشی بچه ها مفید خواهد بود.

 

از نقش هنر در خلاقیت کودکان غافل نشوید

کارهای هنری بچه ها را از ساختن کارهای سفال گرفته تا نقاشی کودکان را تشویق کنید. خمیر بازی و سفال گری برای کودکان مهد کودکی، پیش دبستانی و دبستانی، در پرورش قوه تخیل و خلاقیت آنها نقش موثری دارد.

دوست و همراه عزیز، قطعا مبحث خلاقیت ضمن اهمیت فراوان، گستردگی موضوع را نیز دارد. لذا صرفا به جهت آشنایی شما والدین عزیز با این مهم سعی بر آن شد تا هم ذهن شما با خلاقیت و اهمیت آن آشنا شود و هم اینکه برایتان مسجل شود که بسیار راحت و بدون هزینه های فراوان می توانید فرزندان خود را خلاق بار بیا ورید. شک نکنید که خلاقیت عاملی کلیدی و تعیین کننده در موفقیت و شادی زندگی حال و آینده فرزندان شما خواهد بود.

"اما مایلم در قالب این مقاله کوتاه و کاربردی یک خبر خوب را نیز به شما همراه گرامی تقدیم کنم:"

به زودی سلسله فایلهای ارزشمند شش گانه ای برای تمام پایه های تحصیلی دبستان، با موضوع تمرینها و بازیهای پرورش خلاقیت از طریق همین وبسایت در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت که در هر کدام از آنها، تمرینهای تخصصی و نکات بسیار مهمی برای پرورش خلاقیت کودکان، منطبق با هر پایه تحصیلی ارائه می گردد. بدین گونه که برای کلاسهای اول تا ششم ابتدایی هر کدام یک فایلهای جداگانه حاوی تمرینها و نکاتی ارزشمند ارائه گردیده که والدین با توجه به سن و پایه تحصیلی فرزند خود می توانند انتخاب نموده و از آنها بهره ببرند. 

                                                                     yesyesyes

اواین فایل با نام "تقویت و پرورش خلاقیت کودکان با تمرینها و بازیهای برنامه ریزی شده-پایه اول(کلاس اولی ها)" در قسمت محصولات بر روی وب سایت آپلود شده. لذا والدین عزیزی که فرزند کلاس اولی دارند و اهمیت پرورش خلاقیت فرزندان خود را بخوبی دریافته اند، در صورت تمایل می توانند به قسمت محصولات وب سایت مراجعه نموده و نسبت به دریافت فایل اثدام فرمایند. یا از طریق لینک زیر اقدام فرمایند:

http://hooshesepid.com/Creativity-in-Children-program-grade1

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید دات کام

                 دوستدار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی

 

 

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi